Debata (08.11.2023) – ,,Czy wymiar kary ma wpływ na sprawcę? Jeśli tak, to jaki? – system penitencjarny i pozaprawne aspekty resocjalizacyjne porządków prawnych na świecie”.

🧠 Dnia 08.11.2023 odbyła się, pierwsza w tym roku akademickim, debata koła naukowego Schola Legem przeprowadzona na nowych zasadach w zmodyfikowanej formule oksfordzkiej.

❗Przed rozpoczęciem części właściwej, Prezes Koła – Krzysztof Zbigniew Zieliński zainaugurował spotkanie krótką prezentacją organizacyjną dotyczącą działalności Koła na rok akademicki 2023/2024.

✨ Temat debaty był złożony i pozostawił zebranym szerokie pole do interpretacji – ,,Czy wymiar kary ma wpływ na sprawcę?
Jeśli tak, to jaki? – system penitencjarny i pozaprawne aspekty resocjalizacyjne porządków prawnych na świecie”.

⚖️ Wychodząc od psychologiczno-socjologicznych aspektów tematu, studenci odnosili się do porządków prawnych Norwegii, Japonii, a także Stanów Zjednoczonych. Nie zabrakło także odniesienia do polskich regulacji prawnych w tym zakresie.

👀 Większość mówców zgodnie stwierdziła, że wymiar kary ma ogromny wpływ na sprawcę, a każda argumentacja okazała się trafna i ciekawa. Odnoszono się zarazem do funkcji prewencyjnej wymiaru kary, a także aspektów resocjalizacyjnych, których fundamentów należy szukać w humanitarnym traktowaniu każdego skazanego.

📜 Nie zabrakło również miejsca na owocną dyskusje, która orbitowała wokół zagadnienia skutecznej resocjalizacji i pozwoliła na wysunięcie konkretnych wniosków w zakresie umożliwienia więźniom ponownego powrotu do społeczeństwa prawa jako utylitarny obywatel.

👩‍🍳 Uczestnicy podczas spotkania mieli okazję skosztować słodkiego poczęstunku w postaci chlebka bananowego autorstwa Pani Sekretarz Gabriela Wąż…

👋 Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział (dziękujemy za wysoką frekwencję!) i zapraszamy na następne inicjatywy Koła! 🙂

Autorzy notatki z wydarzenia: Gabriela Wąż, Krzysztof Zbigniew Zieliński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate